Opublikowany przez: monika.g 2019-10-16 23:25:41
Autor zdjęcia/źródło: Jakich leków nie podawać dziecku przed snem @ Tim Kraaijvanger/pixabay.com
Dziecko w czasie infekcji ma problemy ze snem głównie z powodu zatkanego noska, ponieważ niemowlaki i małe dzieci oddychają tylko przez nos, nie potrafią oddychać ustami. Sen zaburza także kaszel spowodowany podrażniającą gardło wydzieliną spływającą z nosa lub oskrzeli (kaszel mokry) lub wysuszeniem śluzówki (kaszel suchy). Aby złagodzić objawy infekcji stosujesz więc różnego rodzaju środki dostępne w aptece lub przepisane przez lekarza. Jednak czy wiesz jakich leków nie podawać dziecku przed snem, aby nie nasilać objawów infekcji, które mogą zaburzać spokojny sen maluszka?
Przed snem nie stosuj u dziecka inhalacji z leków rozrzedzających zalegającą wydzielinę. Po takich inhalacjach śluz zaczyna spływać dziecku do gardła i wywołuje mokry kaszel, który w ciągu dnia ułatwia pozbycie się zalegającej wydzieliny, ale w nocy przeszkadza w zasypianiu i przerywa spokojny sen.
Co podać w zamian? Najlepiej w godzinach wieczornych inhalować dziecko czystą solą fizjologiczną. Noworodki i niemowlaki można nią inhalować nawet przez sen, ponieważ jest to łatwiejsze niż w czasie ich czuwania.
Leki wykrztuśne zawierające takie substancje czynne jak acetylocysteina, karbocysteina, bromheksyna, ambroksol, mesna oraz zioła – tymianek i bluszcz upłynniają zalegającą wydzielinę, dzięki czemu ułatwiają pozbycie się jej. To jednak oznacza, że wydzielina ta zaczyna spływać po gardle, podrażnia je i wywołuje kaszel. Kaszel mokry jest produktywny, bo właśnie dzięki niemu śluz zostaje usunięty z dróg oddechowych.
Jednak właśnie ze względu na te właściwości leków wykrztuśnych nie można podawać ich dziecku tuż przed snem. Leki wykrztuśne stosuj tylko w ciągu dnia do godziny 17:00.
Co podać w zamian? Aby ułatwić dziecku oddychanie w czasie snu posmaruj malca maścią z olejkami eterycznymi takimi jak olejek sosnowy, eukaliptusowy czy lawendowy. Możesz również zastosować olejki w płynie, ale pamiętaj, że nie nakłada się ich na skórę dziecka w czystej postaci, ponieważ mogą ją podrażnić. Zawsze trzeba je rozcieńczyć w innym neutralnym dla skóry oleju np. migdałowym czy z pestek dyni. Możesz też kilka kropli czystego olejku nałożyć na pieluszkę czy chusteczkę i położyć obok śpiącego dziecka, aby mogło wdychać olejek, który nie będzie się stykał bezpośrednio z jego skórą.
Leki udrażniające nos zawierające oksymetazolinę, ksylometazolinę, efedrynę, pseudoefedrynę czy fenylefrynę skutecznie odblokowują zatkany nos, ale oprócz tego zaburzają również pracę serca oraz wysuszają śluzówki. Nie można ich stosować dłużej niż 5 dni oraz przekraczać zalecanych dawek dobowych. Jednak szczególnie u małych dzieci podawanie takich środków stwarza duże niebezpieczeństwo przedawkowania, którego skutkiem jest pobudzenie dziecka i problemy z zaśnięciem. Dodatkowo leki te mogą powodować dyskomfort z powodu wysuszenia śluzówki nosa, co również będzie skutkowało rozdrażnieniem malca i nie będzie dawało mu spokojnie zasnąć.
Co podać w zamian? U maluszków skutecznie udrożnią i równocześnie nawilżą nos bez podrażnienia go krople z solą fizjologiczną lub wodą morską. Musisz jednak zachować ostrożność, ponieważ zarówno sól fizjologiczną, jak i wodę morską możesz kupić w dwóch wersjach: jako roztwór izotoniczny lub hipertoniczny. Roztwór izotoniczny jest łagodniejszy, bo ma taki sam skład co płyny ustrojowe i można go stosować już u noworodków. Natomiast roztwór hipertoniczny zawiera wyższe stężenie soli morskiej, które rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej odksztuszanie, powoduje więc kaszel i nie jest wskazany do stosowania wieczorem i tuż przed snem.
Infekcję pomoże zwalczyć odpowiednie nawadnianie organizmu, które rozrzedza zalegającą wydzielinę i pomaga się jej pozbyć.
Szczególnie ważne jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu i zapobieganie odwodnieniu w czasie gorączki u dziecka lub biegunki. Jednak podawanie zbyt dużej ilości płynów dziecku przed snem spowoduje wybudzanie się malca do toalety lub przemoczenie pieluszki, które również nie pozwoli dziecku spokojnie spać. Dlatego dbaj o to, aby malec pił często w ciągu dnia, wtedy na wieczorem nie będzie odwodniony i spragniony, co pozwoli zachować równowagę wodno-elektrolitową i uniknąć nocnych wybudzeń.
ZOBACZ TAKŻE:
Olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie>>
Olejki eteryczne dla dzieci mogą być szkodliwe. Stosuj je właściwie>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.